Namísto strachu si vyber lásku


💕Nedávno jsem byla na festivalu ženám, kde vystupovala Vendy Kociánová s přítelem. Kdo Vendy neznáte, určitě si ji dohledejte na Facebooku a na Youtube. Je to jedna z nejinspirativnějších osob, které znám, a většinou s ní doslova souzním.

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

💕Co s vámi chci ale sdílet dnes vlastně není ani tak z jejich úst, jako spíš z úst jejího přítele. Ten totiž vyzván k pronesení jakéhosi poselství ženám pravil: “Ženy, zamilujte se samy do sebe. Zamilojte se tak, až budete pukat. Protože potom dokážete předávat vaši léčivou lásku dál. A svět potřebuje vaši lásku.”

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

💕Dnes jsem na to konto četla článek od Vendy, kde vysvětlovala, jak pracovat se strachem z toho, že nás náš milovaný opustí. Pokud je ve vztahu tenhle strach, nejedná se totiž o lásku, jako spíše o lpění. Z vlastní zkušenosti vím, že tam, kde je strach, nemůže být láska. Je to hodně drsné tvrzení, vím, ale zkuste si někdy procítit chvíle, kdy tento strach vůči druhému prožíváte. Máte pocit, že se mu spíše přibližujete, nebo oddalujete? Jak se cítíte ve chvílích, kdy pukáte láskou? Chcete objímat celý svět, chcete odpouštět, chcete milovat, chcete, aby byl každý stejně tak šťastný, jako jste vy.

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

💕Strach má ze své podstaty spíše “odpuzující” charakter. Když cítíme strach, chceme utíkat. A každá buňka našeho těla na to reaguje. Vzdalujeme se tak nevyhnutelně od objektu našeho strachu. Pokud tedy vnímáme strach z toho, že nás druhý opustí, sami se mu vzdalujeme a bráníme tak vzniku skutečné intimity, která je pro dlouhodobě fungující vztah zásadní. Když si v tu chvíli zvolíme lásku namísto strachu, budeme si všichni mnohem blíž. Nebudeme od sebe utíkat, budeme klidnější a zdravější.

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

💕Zní to jednoduše co? Jakoby se strach dal vypnout nějakým čudlíkem. Jednoduché to ne vždycky je, ale jde to. Pokud se octeme v situaci, kterou nedokážeme zvládnout - své emoce přijmout a propustit a máme spíše tendence se jim bránit a potlačovat je - pak je přesměrujme. Přesměrujme ve chvílích strachu z toho, že nás druhý opustí pozornost na sebe. Napiš si seznam věcí, který miluješ, který ti dělají radost, nebo třeba dělali radost řekněme před pěti lety. A vrať se k nim. Dělej jich tolik, kolik je jen možné. Pro sebe. Poznávej sama sebe. Jak říká Vendy - směj se svým vlastním vtipům. Napiš si seznam věcí, kterých si na sobě ceníš. zabírá to, uvidíš. #jedemevtomspolu

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

☝🏻Se strachy se dá pracovat, jsem tu pro tebe. Pokud tě láká spolupráce se mnou, přijď si vyzkoušet 30 min konzultaci ZDARMA. Objednat se můžeš na www.lenkamichalcakova.com/eftkonzultace.